Solo Order of Play

Competition Year 2019

 
* Events with high numbers may be split into Groups. Final Order of play will be posted after registration cut off.
Order is read from top to bottom.

Piping

Event #11 – Practice Chanter (18 and under)

Start Time: 10:30 AM

Judge: Glenna Mackay-Johnstone


Competitor Name
Sam Smith
Max Ma

Event #12 – Piping (13 and under) – March 2 parts, any time signature

Start Time: 10:00 AM

Judge: Bob Worrall


Competitor Name
Kaiden Sabbadin
Tomas Macleod

Event #13 – Piping (15 and under) – 2/4 March 4 parts

Start Time: 10:00 AM

Judge: Ken Eller


Competitor Name
Dominic Kilpatrick
Liv Muir
Tyler Norman
Gabrielle Soucy
Richard Chaytor
Rowan Meyer
Kayleigh Johnstone
Noah Yateman
Heidi McIntyre
Noah Grew
Robert Macleod

Event #14 – Piping (15 and under) – Strathspey Reel 4 parts each

Start Time: 10:20 AM

Judge: Bob Worrall


Competitor Name
Liv Muir
Rowan Meyer
Kayleigh Johnstone
Noah Yateman
Noah Grew
Robert Macleod

Event #15 – Piping (18 and under) – MSR 4 parts each

Start Time: 11:15 AM

Judge: Bob Worrall


Competitor Name
Thomas Rozon
Nathan Stewart

Event #16 – Piping (18 and under) – Hornpipe Jig 4 parts each

Start Time:

Judge:


No Entries Found

Event #17 – Adult Piping Trio Competition (over 18)

Start Time: 11:00 AM

Judge: Glenna Mackay-Johnstone


Competitor Name
Mark Nardi, Lindsay Bell, James van de Ven nbv
Robert Byer, Alex Strecker,Heather Knox-Gallant Jim Law (stand-in)

Drumming

Event #5 – Practice Pad – Series of Rudiments

Start Time: 9:00 AM

Judge: Graham Kirkwood


Competitor Name
Ty Chalk
Creighton McKenzie
Nathan Brooks
Peter Birnie-Wortley
Liam Selkirk
Ethan McGrath

Event #6 – Grade 5 Snare Drumming – 2/4 March 2 parts

Start Time: 9:30 AM

Judge: Graham Kirkwood


Competitor Name
Nathaniel Mears
Michael Wannamaker
Lillian Scott
Alyssa Pakenhan
Gavin Pakenhan
Christine Brewer
Kenneth Chen
Owen Yateman

Event #7 – Grade 4 Snare Drumming – 2/4 March 4 parts

Start Time: 10:30 AM

Judge: Graham Kirkwood


Competitor Name
Thomas MacKenzie

Event #8 – Grade 3 Snare Drumming – MSR 4 parts each

Start Time: 10:45 AM

Judge: Graham Kirkwood


Competitor Name
Sarah McKinnon

Event #9 – Grade 2 Snare Drumming – MSR 4 parts each

Start Time: 11:00 AM

Judge: Graham Kirkwood


Competitor Name
Shahna Summers

Event #10 – Grade 1 Snare Drumming – MSR 4 parts each (Submit 2)

Start Time:

Judge:


No Entries Found

[top]